2024 State Basketball Schedule
How to find your court. Click the link to view on map.
Court 1 - McQuiddy Gym(Student Activities Center)
Courts 2 & 3 - Student Activities Center
Court 4 - Lipscomb Academy Upper School Auxiliary Gym
*Scroll down below schedule to see divisions*
Click to open a campus map.
Click here for the recommended Healthy Athletes screening schedule
Friday, March 8
Time | SAC Court 1 | SAC Court 2 | McQuiddy | Academy |
6:00 - 6:45 | Green Giants I 10 v Jokers 25 | Panthers 29 v Yellow Jackets 8 | Sycamore MS (U) 17 v Bobcats 32 | Metro Whoppers (26) v Grizzlies (23) |
6:45 - 7:30 | Chattanooga Hoops 12 v Warriors 28 | Boom 29 v Falcons 9 | Champs 13 v Harpeth Jr (U) 16 | Pioneers (22) v UKnighted (10) |
7:30 - 8:15 | Irish 19 v Magic 24 | Green Giants II 26 v Dream 6 | Powell Panthers 26 v Harpeth Unified 28 | Rock Stars (23) v Jeffery & the Gang (25) |
8:15 - 9:00 | Metro Showtimers 20 v Metro Martians 17 | Metro Sparkplugs 11 v Commodore 12 | Mighty Champs 29 v Intimidators 35 |
Saturday, March 9
Time | SAC Court 1 | SAC Court 2 | McQuiddy | Academy |
8:30 - 9:15 | Jokers 24 v The Sonics 18 | Green Giants I 18 v Panthers 24 | Powell Panthers 22 v Ridge Wolves 23 | Grizzlies (15) v Thunder (0) |
9:15 - 10:00 | Magic 30 v Mules 25 | Irish 15 v Green Giants II 36 | Metro Showtimers 9 v Generals 20 | UKnighted 35 v Sycamore HS 37 |
10:00 - 10:45 | Chattanooga Hoops 22 v Boom 23 | Warriors 36 v Falcons 14 | Harpeth Jr (U) 31 v Bobcats 30 | Rock Stars 36 v Mighty Champs 21 |
10:45 - 11:30 | Metro Sparkplugs 36 v Blazers 8 | Yellow Jackets 12 v The Sonics 28 | Dream 21 v Mules 15 | Intimidators 19 v Jeffery & the Gang 32 |
11:30 - 12:15 | Harpeth Unified 24 v Ridge Wolves 32 | Metro Martians 20 v Generals 7 | Champs 28 v Sycamore MS (U) 26 | Metro Whoppers 34 v |
12:15 - 1:00 | Pioneers 31 v | |||
1:00 - 1:45 | Chattanooga Hoops 35 v Falcons 20 | Warriors 39 v Boom 27 | Commodore 32 v Blazers 11 | Rock Stars 42 v Intimidators 14 |
1:45 - 2:30 | Mules 19 v Irish 15 | Green Giants I 21 v Yellow Jackets 10 | Powell Panthers 29 v Harpeth Unified 28 | Mighty Champs 21 v Jeffery & the Gang 46 |
2:30 - 3:15 | Magic 31 v | Jokers 24 v | Generals 24 v Metro Showtimers 18 | Grizzlies 37 v Thunder 25 |
3:15 - 4:00 | Green Giants II 32 v Mules | Panthers 16 v Green Giants I 14 | Champs 19 v | Sycamore HS 24 v |
4:00 - 4:45 | Ridge Wolves 33 v Powell Panthers 25 | Metro Sparkplugs 31 v | Harpeth Jr (U) 35 v | Metro Whoppers 25 v |
4:45 - 5:30 | Dream 15 v Mules 21 | The Sonics 16 v | Metro Martians 22 v | Pioneers 19 v Sycamore HS 17 |
5:30 - 6:15 | Magic 19 v | Jokers 33 v Panthers 22 | Commodore 30 v |
Traditional Divisions
Traditional Division A | Win | Loss | Finish |
26 Champs | I | Gold | |
34 Bobcats | I | Silver |
Traditional Division B | Win | Loss | Finish |
01 Metro Showtimers | I | II | Bronze |
01 Metro Martians | II | I | Gold |
26 Generals | II | II | Silver |
Traditional Division C | Win | Loss | Finish |
01 Metro Sparkplugs | II | II | Silver |
01 Commodore | III | Gold | |
27 Blazers | III | Bronze |
Traditional Division D | Win | Loss | Finish |
04 Green Giants I | I | IIII | 4th |
06 Jokers | IIII | Gold | |
16 Panthers | III | I | Silver |
21 Yellow Jackets | III | 5th | |
22 The Sonics | II | II | Bronze |
Traditional Division E | Win | Loss | Finish |
01 Irish | III | 5th | |
21 Magic | III | I | Silver |
04 Green Giants II | IIII | Gold | |
27 The Dream | I | III | 4th |
06 Mules | II | II | Bronze |
Traditional Division F | Win | Loss | Finish |
26 Warriors | I | Gold | |
27 Boom | I | Silver |
Traditional Division G | Win | Loss | Finish |
04 Chattanooga Hoops | I | Gold | |
32 Falcons | I | Silver |
Unified Divisions
Unified Division A | Win | Loss | Finish |
01 Metro Whoppers | II | I | Silver |
21 Sumner Co Grizzlies | II | I | Gold |
24 Thunder | III | Bronze |
Unified Division B | Win | Loss | Finish |
16 Rock Stars | II | I | Silver |
22 The Intimidators | I | II | Bronze |
26 Mighty Champs | III | 4th | |
29 Jeffery & The Gang | III | Gold |
Unified Division C | Win | Loss | Finish |
09 Pioneers | III | Gold | |
26 UKnighted | III | Bronze | |
29 Sycamore HS | II | II | Silver |
Unified Division D | Win | Loss | Finish |
05 Powell Panthers | I | III | Silver |
29 Harpeth Unified | I | II | Bronze |
32 Ridge Wolves | III | Gold |
Unified Division E | Win | Loss | Finish |
29 Harpeth Jr (U) | I | Gold | |
29 Sycamore MS (U) | I | Silver |